ČTVEREČKY, KAM SE PODÍVÁŠ

Skoro dva roky jsem pod stolem měla schovanou krabici velkých čtverečkovaných sešitů. A pak jsem náhodou zjistila, že děti vůbec neznají piškvorky. Přišel tedy čas na mé tajné čtverečkové zásoby. Piškvorky jsme nejdřív hráli „na tři“, pak už i „na pět“. To bylo jen pro začátek.

Příště jsme čtverečky využili na rýsování „hřiště“. Nejprve libovolně velké, poté už podle zadání. Tedy třeba že na jednu stranu má hřiště pět plotů (jeden plot = jeden čtvereček), na stranu druhou sedm plotů. Se zbytkem už si děti poradily samy, což byl poměrně značný úspěch vzhledem k tomu, že to bylo naše první rýsování obdélníku.

Když už děti nabyly trochu víc jistoty v rýsování, ze zadaných čtverců a obdélníků vybarvovaly poloviny, třetiny a nakonec i čtvrtiny podle mého diktátu. Určit polovinu už je pro nás brnkačka, ale další části z celku jsou někdy ještě pěkný boj.

VYBARVI POLOVINU. ZE ZBYLÉ ČÁSTI VYBARVI TŘETINU. ZE ZBYLÉ ČÁSTI…

V další hodině jsme rýsovali čtverec 10 x 10, který jsme označili souřadnicemi a děti vybarvovaly jednotlivé čtverečky podle pokynů tak dlouho, až jim vznikl obrázek. Když začaly vymýšlet vlastní obrázky, to teprve byla přehlídka Minecraft fantazie. A své čtverečkové jméno byla už třešnička na dortu.

ŽE MÁ AUTO PONĚKUD HRANATÁ KOLA, NÁM NEVADILO 🙂

Později jsme rýsovali hřiště podle zadání, které nebylo mé, ale sloužily k tomu dvě hrací desetistěnné kostky. Z nuly jsme udělali desítku a rovnou procvičili i násobilku.

Hřiště jsme vymýšleli i podle daného počtu plotů a nebo podlahových desek. Nebo si naopak děti vymyslely vlastní tvar (hřiště) a poté vše spočítaly samy.

NĚKDO BYL S HŘIŠTĚM KREATIVNĚJŠÍ, NEŽ JSEM ČEKALA 🙂
NĚKDO HO NAOPAK POJAL VELKOLEPĚJI, NEŽ JSEM ČEKALA 🙂

Čtverečky přímo vybízí i k osové souměrnosti, takže i tu jsme vyzkoušeli.

TADY SUPER, NĚKDE JE VŠAK S PŘESNOSTÍ JE JEŠTĚ NA ŠTÍRU… 🙂

Také jsme vyzkoušeli naše oblíbené běhačky. Kolik plotů a podlahových desek potřebujeme k postavení takového hřiště? Aneb jaký je obsah a obvod daného tvaru?

VYUŽIJE UŽ NĚKDO NÁSOBILKU NEBO BUDOU POČÍTAT „POCTIVĚ“ PO JEDNOM ČTVEREČKU?

Nakonec jsme „museli“ čtverečky zařadit i do výtvarky. Autoportréty byly prostě boží!

TOHLE BYLA VELKÁ LEGRACE 🙂

Poslední dobou skoro není den, kdy bychom na něco naše čtverečky nevytáhli. A na co je využíváte vy? Co jsme ještě nezkusili? Napište mi na mejl martina@malihrdinove.cz nebo k nám do soukromé FB skupiny Malí hrdinové. Děti čekají, s čím je překvapím každou další hodinu, tak ať máme zase nové tipy 😊

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.